Çini Nasıl Yapılır Çini Hakkında Çini Nasıl Yapılır (Üretilir) ?

çini hakkında

Soru – Çini Nasıl Yapılır (Üretilir) ?

Cevap – Geleneksel Türk el sanatı olan çiniciliğin yapım merkezi olarak Kütahya ve İznik ön plana çıkmaktadır . Ancak Kütahya bu konuda Çininin başkenti sayılacak durumda ve önde olan kenttir . İznik ve Kütahya çinisinin arasındaki farkı kısaca söyleyecek olursak , İznik Çinisinin yapımında alt yapısı kuvars ağırlıklı olarak yapılır . Kuvars oldukça sert bir maddedir .

Değirmende öğütülerek toz haline getirilen kuvars kil ile karıştırılarak çininin yapılmasında ana madde oluşmuş olur . Kuvarsın öğütülmesi oldukça zor ve zahmetli bir iştir ve doğal olarak maliyeti de artırır .  Kütahya çinisi ise kilden elde edilen karışımla yapılır . Üretim maliyeti ve aşamaları daha ucuz ve zahmetsizdir . Kütahya’da da İznik’te yapıldığı gibi üretim yapılabilir .

Yapan firmalar vardır . Üst yapısı itibari ile de işlemesi aynıdır . İznik desenleri biraz daha iri ve sadedir , Kütahya desenleri ise biraz daha sık el işlemesi ile yapılmaktadır . Ancak günümüzde bu şekilde üretimler maliyetli olduğu için seri üretimlere serigraf üretime geçilmiştir çini hakkında . çini hakkında detaylı bilgi için www.armadacini.com veya satış için www.armadaseramik.com adreslerini kullanabilirsiniz