Nizamiye Camii Çinileri Armada Çini Tarafından Yapılmıştır.

Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde yapılmış olan Nizamiye Camii’nin , iç mimarisinde kullanılan çinileri firmamız tarafından yapılmıştır .

Nizamiye Camii Hakkında

01 Ekim 2009 da Güney Afrika Johannesburg Midrand’da 100 dönümlük arsa üzerine inşası başlayan Nizamiye Külliyesi 04 Ekim 2012 de açılışı yapılmıştır. Külliye Mimar Sinan’ın Edirne Selimiye Cami ile aynı mimari yapıya sahiptir.

Büyüklüğü Edirne Selimiye Cami’nin dörtte üçü kadardır.
Geçmişten günümüze yaşanan hoşgörü destanının hikâyesini yansıtan, hayata dair pek çok alanda faaliyetlerin de yer alacağı Nizamiye Külliyesi bünyesindeki camii ve müesseselerinin yapımı tamamlandı. Bu mabed revakları, sütunları, kirişleri, kubbeleri, işlemeleri ve hat sanatının eserleri olan yazılarıyla Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eseri’ Edirne Selimiye Camii ile aynı mimari yapıya sahiptir. Ve Selimiye Camii’nin ¾ büyüklüğündedir.
Güney Afrika Cumhuriyeti için bir ilk olma özelliği taşıyan bu muhteşem eser ve beraberindeki müesseler, Johannesburg’a hâkim 100 dönümlük bir arsa üzerinde inşaa edilmiştir. İnşaatta kullanılan malzemeler ve ustalar, Türkiye’den getirilmiştir.
Nizamiye Külliyesi bünyesinde; 800 öğrenci kapasiteli İmam Hatip Okulu, 200 öğrenci kapasiteli yurt, 300 kişilik medrese, 800 kişilik konferans salonu, 1000 kişilik yemekhane, spor sahaları, İslami sanat eserlerinin sergileneceği Kültür Merkezi, Türkiye’yi yansıtacak ürünlerin bulunacağı bir Osmanlı çarşısı ve yine Türk damak tadını temsil edecek lokanta ve kafeteryalar bulunmaktadır. Ayrıca Güney Afrika Cumhuriyeti’nin eski devlet başkanı Sayın Nelson Mandela’nın tavsiyesiyle de bir klinik de hizmete açılacaktır.
01 Ekim 2009′da temeli atılan ve inşaat halindeyken bile ibadet ve ziyaret maksadı ile ziyaretçi akınına uğrayan Külliye şimdilerde açılış heyecanı yaşıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.